Skip to content

45 Tamarack Tr

Stockholm, NJ 07460

Built 1950

Last Sale Price
$306,000
Last Sale Date
May 16, 2007

Property Information

Block90
Lot1
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityHardyston Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,246
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,000
37%
Improvement Value:$289,800
63%
Total Assessment$460,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,377+6.9%
2024$7,835+1.6%
2023$7,711+3.5%
2022$7,449+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$306,000
DeedBook 3144, Page 272

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 2993, Page 194

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 1405, Page 181

Property Built

Built

Year Built: 1950