Skip to content

99 Tamarack Tr

Stockholm, NJ 07460

Built 1948

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Dec 7, 2018

Property Information

Block91
Lot24
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityHardyston Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,226
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,300
43%
Improvement Value:$237,600
57%
Total Assessment$419,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,544+7.3%
2024$7,031+1.6%
2023$6,920+3.5%
2022$6,685+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

From: HENTSCHEL, HERBERT JR & BRENDA

To: GLOEDE, EVAN & JENNA

Sq Ft2,226DeedBook 3502, Page 600Recorded12/19/2018

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 2314, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 1948