Skip to content

70 Lake Shore Rd W

Stockholm, NJ 07460

Built 1949

Last Sale Price
$93,000
Last Sale Date
Feb 10, 1994

Property Information

Block91
Lot4
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityHardyston Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage928
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,400
57%
Improvement Value:$136,400
43%
Total Assessment$313,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,476+7.0%
2024$5,119+2.3%
2023$5,005+3.5%
2022$4,835+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 1982, Page 55

Property Built

Built

Year Built: 1949