Skip to content

76 Lake Shore Rd W

Stockholm, NJ 07460

Built 1950

Last Sale Price
$10,000
Last Sale Date
Sep 2, 2011

Property Information

Block91
Lot6
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityHardyston Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,808
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,800
39%
Improvement Value:$264,300
61%
Total Assessment$433,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,414+7.9%
2024$6,870+1.6%
2023$6,761+3.5%
2022$6,531+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$10,000
DeedBook 3278, Page 76

Property Sale

SaleMulti
$164,000
DeedBook 2667, Page 126

Property Sale

SaleMulti
$157,500
DeedBook 1573, Page 312

Property Built

Built

Year Built: 1950