Skip to content

131 Maxim Dr

Hopatcong, NJ 07843

Built 1951

Owner
---
Last Sale Price
$810,000
Last Sale Date
Nov 12, 2025

Property Information

Block31201
Lot10
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityHopatcong Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,736
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$340,500
48%
Improvement Value:$371,800
52%
Total Assessment$712,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,851-7.0%
2024$15,966+3.8%
2023$15,386+1.0%
2022$15,227+0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$810,000
Sq Ft1,736DeedBook 10421, Page 1116Recorded11/26/2025

Property Sale

Sale
$359,900
DeedBook 2533, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1951