Skip to content

636 Lakeside Ave Rear

Andover, NJ 07821

Built 1946

Owner
---
Last Sale Price
$899,900
Last Sale Date
Feb 12, 2026

Property Information

Block50506
Lot17
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityHopatcong Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,750
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$333,800
52%
Improvement Value:$309,500
48%
Total Assessment$643,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,413-5.9%
2024$14,258+3.8%
2023$13,741+1.0%
2022$13,598+0.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$899,900
Sq Ft1,750DeedBook 10438, Page 1869Recorded2/26/2026

Property Sale

Sale
$622,000
Sq Ft1,246DeedBook 3563, Page 741Recorded8/12/2020

Property Sale

Sale
$555,000

From: POHAN, CRAIG & PICANO, KRISTEN

To: FUENTES, PETER F & MEGHAN

Sq Ft1,246DeedBook 3497, Page 566Recorded11/5/2018

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 3192, Page 927

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 2479, Page 334

Property Built

Built

Year Built: 1946