Skip to content

307 West End Ave

Hopatcong, NJ 07843

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 21, 2014

Property Information

Block40206
Lot7
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityHopatcong Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class14
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage484
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,800
64%
Improvement Value:$66,000
36%
Total Assessment$181,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,791+11.9%
2024$3,387+3.8%
2023$3,264+1.0%
2022$3,230+0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 2595, Page 362

Property Built

Built

Year Built: 1955