Skip to content

58 Madison St

Newton, NJ 07860

Built 1890

Last Sale Price
$257,500
Last Sale Date
Jun 19, 2020

Property Information

Block14.02
Lot25
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityNewton Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningT-3
Sq Footage1,632
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,900
24%
Improvement Value:$227,800
76%
Total Assessment$299,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,745-13.0%
2024$8,907+0.0%
2023$8,903+1.6%
2022$8,766+32.6%
Property History

Property Sale

Sale
$257,500

From: GROHSKOPF, MARGARET

To: SUTICH, BRIAN

Sq Ft1,632DeedBook 3559, Page 702Recorded7/6/2020

Property Sale

Sale
$70,000
Sq Ft1,632DeedBook 3531, Page 111Recorded9/11/2019

Property Built

Built

Year Built: 1890