Skip to content

2 Academy St

Newton, NJ 07860

Built 1890

Last Sale Price
$257,500
Last Sale Date
Oct 12, 2023

Property Information

Block4.03
Lot14
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityNewton Town
Tax Map PageH4

Building Details

Building Class17
Description2SF-2UG
Dwellings1
ZoningT-5
Sq Footage1,592
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,100
25%
Improvement Value:$208,000
75%
Total Assessment$279,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,177-6.0%
2024$7,635+3.4%
2023$7,382+1.6%
2022$7,265+3.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$257,500
Sq Ft1,592DeedBook 10275, Page 1351Recorded10/17/2023

Property Built

Built

Year Built: 1890