Skip to content

105 High St

Ogdensburg, NJ 07439

Built 1945

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 22, 2013

Property Information

Block4
Lot25
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityOgdensburg Boro
Tax Map PageTM7

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,683
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,900
23%
Improvement Value:$170,600
77%
Total Assessment$221,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,853+0.8%
2024$8,785+5.3%
2023$8,339+1.4%
2022$8,224+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$117,000
DeedBook 1929, Page 181

Property Built

Built

Year Built: 1945