Skip to content

80 Edison Ave

Ogdensburg, NJ 07439

Built 1975

Last Sale Price
$12,500
Last Sale Date
Nov 28, 1973

Property Information

Block4
Lot28
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityOgdensburg Boro
Tax Map PageTM7

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR30
Sq Footage1,935
Acreage1.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,200
22%
Improvement Value:$252,300
78%
Total Assessment$323,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,930+0.8%
2024$12,830+7.5%
2023$11,930+1.4%
2022$11,762+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1975

Property Sale

Sale
$12,500
DeedBook 937, Page 1179