Skip to content

100 High St

Ogdensburg, NJ 07439

Built 1963

Last Sale Price
$409,000
Last Sale Date
Sep 30, 2024

Property Information

Block4
Lot34
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityOgdensburg Boro
Tax Map PageTM7

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,480
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,600
24%
Improvement Value:$165,300
76%
Total Assessment$216,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,419+0.8%
2024$8,352+5.5%
2023$7,916+1.4%
2022$7,804+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$409,000
Sq Ft1,480DeedBook 10342, Page 392Recorded10/22/2024

Property Built

Built

Year Built: 1963