Skip to content

71,73,75 Main St

Ogdensburg, NJ 07439

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Nov 21, 2014

Property Information

Block7
Lot2
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityOgdensburg Boro
Tax Map PageTM8

Building Details

Building Class---
Description2ST 3APT
Dwellings---
ZoningBC
Sq Footage5,896
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,300
15%
Improvement Value:$341,800
85%
Total Assessment$402,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,072+31.8%
2024$12,191+5.3%
2023$11,574+1.4%
2022$11,414+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$190,000

From:

To:

DeedBook 3350, Page 981Recorded12/11/2014

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 2770, Page 341

Property Built

Built

Year Built: 1900