Skip to content

239 Route 206 S

Branchville, NJ 07826

Built 1970
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Jun 10, 2025

Property Information

Block1104
Lot2
Qualifier---
CountySussex
MunicipalitySandyston Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class108
DescriptionLIGHT-MANF-BLG
Dwellings---
ZoningV-1
Sq Footage---
Acreage3.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,000
25%
Improvement Value:$391,100
75%
Total Assessment$521,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,467+3.1%
2024$15,967+8.0%
2023$14,784+4.3%
2022$14,169+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 10409, Page 1575Recorded10/3/2025

Property Sale

Sale
$312,000
DeedBook 2641, Page 199

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 2032, Page 158

Property Sale

Sale
$75,500
DeedBook 1043, Page 438

Property Built

Built

Year Built: 1970