Skip to content

44 E Shore Tr

Branchville, NJ 07826

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 21, 2022

Property Information

Block1607
Lot2
Qualifier---
CountySussex
MunicipalitySandyston Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description1SF-R
Dwellings1
ZoningLC
Sq Footage825
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,500
51%
Improvement Value:$81,900
49%
Total Assessment$168,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,321+3.1%
2024$5,160+8.0%
2023$4,778+4.3%
2022$4,579+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 1160, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1950