Skip to content

42 E Shore Tr

Branchville, NJ 07826

Built 1940

Last Sale Price
$78,000
Last Sale Date
Jun 24, 1997

Property Information

Block1607
Lot3
Qualifier---
CountySussex
MunicipalitySandyston Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description1SF-R
Dwellings1
ZoningLC
Sq Footage832
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,100
56%
Improvement Value:$65,300
44%
Total Assessment$148,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,689+3.1%
2024$4,547+8.0%
2023$4,210+6.3%
2022$3,962+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 2223, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 1940