Skip to content

48 Mountain Tr

Branchville, NJ 07826

Built 1929

Owner
---
Last Sale Price
$27,500
Last Sale Date
Jun 6, 2025

Property Information

Block1701
Lot2
Qualifier---
CountySussex
MunicipalitySandyston Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF-R
Dwellings1
ZoningLC
Sq Footage498
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,000
63%
Improvement Value:$37,800
37%
Total Assessment$101,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,217+3.1%
2024$3,119+8.0%
2023$2,888+4.3%
2022$2,768+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$27,500
Sq Ft498DeedBook 10386, Page 69Recorded6/11/2025

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 3292, Page 500

Property Sale

Sale
$17,000
DeedBook 1763, Page 23

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 1605, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1929