Skip to content

7 East Tr

Branchville, NJ 07826

Built 1930

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Jul 11, 2017

Property Information

Block1802
Lot1
Qualifier---
CountySussex
MunicipalitySandyston Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description1SF-R
Dwellings1
ZoningLC
Sq Footage527
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,200
61%
Improvement Value:$39,200
39%
Total Assessment$101,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,204+3.1%
2024$3,107+8.0%
2023$2,877+4.3%
2022$2,757+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$40,000

From:

To:

Sq Ft527DeedBook 3438, Page 235Recorded8/3/2017

Property Sale

Sale
$6,800
DeedBook 948, Page 1254

Property Built

Built

Year Built: 1930