Skip to content

1 Orchard Ter

Sparta, NJ 07871

Built 1965

Last Sale Price
$332,000
Last Sale Date
May 4, 2005

Property Information

Block2003
Lot47
Qualifier---
CountySussex
MunicipalitySparta Twp
Tax Map Page201

Building Details

Building Class17
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,497
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,200
53%
Improvement Value:$123,000
47%
Total Assessment$261,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,374+2.9%
2024$9,105+4.1%
2023$8,745-1.5%
2022$8,881+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$332,000
DeedBook 2927, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1965