Skip to content

10 Mildred Dr

Sparta, NJ 07871

Built 1968

Owner
---
Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Dec 15, 2025

Property Information

Block2018
Lot22
Qualifier---
CountySussex
MunicipalitySparta Twp
Tax Map Page207

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,874
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,900
48%
Improvement Value:$151,700
52%
Total Assessment$290,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,430+3.0%
2024$10,130+4.1%
2023$9,729-1.5%
2022$9,880+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000
Sq Ft1,874DeedBook 10428, Page 1600Recorded1/5/2026

Property Sale

Sale
$182,000
DeedBook 1741, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1968