Skip to content

7 Pine Cone Ln

Sparta, NJ 07871

Built 1958

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Aug 4, 2023

Property Information

Block2018
Lot27
Qualifier---
CountySussex
MunicipalitySparta Twp
Tax Map Page207

Building Details

Building Class17
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,585
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,700
45%
Improvement Value:$158,000
55%
Total Assessment$284,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,218+3.0%
2024$9,925+4.1%
2023$9,532-1.5%
2022$9,680+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000
Sq Ft1,585DeedBook 10265, Page 1459Recorded8/25/2023

Property Sale

Sale
$345,000

From: RICHEY, JOHN & EMILY

To: ALFIERI, CATERINA & COX, THOMAS M

Sq Ft1,585DeedBook 3492, Page 963Recorded9/26/2018

Property Sale

Sale
$316,000
DeedBook 3215, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1958