Skip to content

191 Glen Rd

Sparta, NJ 07871

Built 1902

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Dec 19, 2024

Property Information

Block27001
Lot46
Qualifier---
CountySussex
MunicipalitySparta Twp
Tax Map Page2701

Building Details

Building Class17
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,488
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,900
50%
Improvement Value:$108,100
50%
Total Assessment$215,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,716+6.5%
2024$7,245+4.3%
2023$6,948-1.6%
2022$7,060+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000
Sq Ft1,488DeedBook 10355, Page 157Recorded12/26/2024

Property Sale

Sale
$167,000
Sq Ft1,488DeedBook 10233, Page 1410Recorded2/27/2023

Property Sale

Sale
$81,000
DeedBook 2124, Page 25

Property Built

Built

Year Built: 1902