Skip to content

125 Main St

Sparta, NJ 07871

Built 2023

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 21, 2022

Property Information

Block27001
Lot67
Qualifier---
CountySussex
MunicipalitySparta Twp
Tax Map Page2702

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,560
Acreage0.91

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,200
42%
Improvement Value:$163,200
58%
Total Assessment$283,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,171+3.0%
2024$9,879+145.5%
2023$4,024-1.5%
2022$4,087-5.2%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$17,000

From: SHERIFF OF THE COUNTY OF SUSSEX

To: ROSSANA L BENAVIDES

Sq Ft1,203DeedBook 3485, Page 383Recorded7/31/2018

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 1889, Page 237