Skip to content

33 Holland Circle

Sparta, NJ 07871

Other Exempt
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$94,900
Last Sale Date
Oct 15, 2021

Property Information

Block27001
Lot75
Qualifier---
CountySussex
MunicipalitySparta Twp
Tax Map Page2703

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
ZoningRR
Sq Footage---
Acreage1.59

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,100
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$123,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$4,121-1.5%
2022$4,185+2.7%
2021$4,077+2.2%
2020$3,991+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$94,900
DeedBook 3614, Page 386Recorded11/23/2021

Property Sale

Sale
$900,000
DeedBook 3573, Page 67