Skip to content

33 Morning Star Dr

Sparta, NJ 07871

Built 1992

Last Sale Price
$749,000
Last Sale Date
Mar 22, 2023

Property Information

Block35002
Lot54
Qualifier---
CountySussex
MunicipalitySparta Twp
Tax Map Page3501

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningRR
Sq Footage3,230
Acreage1.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,400
37%
Improvement Value:$281,800
63%
Total Assessment$447,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,050+3.0%
2024$15,589+4.1%
2023$14,972-1.5%
2022$15,205+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$749,000
Sq Ft3,230DeedBook 10240, Page 1677Recorded4/10/2023

Property Sale

Sale
$545,000

From: GRECO, RICHARD & CATHERINE

To: GRAY, TYRA

Sq Ft3,230DeedBook 3518, Page 945Recorded5/30/2019

Property Sale

Sale
$540,000
DeedBook 3221, Page 612

Property Built

Built

Year Built: 1992