Skip to content

27 James St

Stanhope, NJ 07874

Built 1961

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jul 7, 2022

Property Information

Block11603
Lot14
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStanhope Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,715
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,500
46%
Improvement Value:$141,400
54%
Total Assessment$261,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,822+2.0%
2024$11,589+2.9%
2023$11,264+1.4%
2022$11,105+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft1,715DeedBook 3643, Page 830Recorded7/21/2022

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 1908, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 1961