Skip to content

34 Dell Rd

Stanhope, NJ 07874

Built 1961

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Sep 17, 2020

Property Information

Block11603
Lot24
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStanhope Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,134
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,700
52%
Improvement Value:$110,000
48%
Total Assessment$229,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,369+2.0%
2024$10,164+2.9%
2023$9,879+1.4%
2022$9,739+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft1,134DeedBook 3582, Page 69Recorded3/15/2021

Property Sale

Sale
$155,500
DeedBook 2383, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1961