Skip to content

32 Dell Rd

Stanhope, NJ 07874

Built 1961

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Sep 4, 1998

Property Information

Block11603
Lot25
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStanhope Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,458
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,500
52%
Improvement Value:$108,500
48%
Total Assessment$226,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,202+2.0%
2024$10,001+2.9%
2023$9,720+1.4%
2022$9,582+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 2317, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1961