Skip to content

10 Dell Rd

Stanhope, NJ 07874

Built 1972

Last Sale Date
Dec 14, 2015

Property Information

Block11603
Lot31
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStanhope Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,662
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,800
52%
Improvement Value:$100,500
48%
Total Assessment$209,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,448+2.0%
2024$9,262+2.9%
2023$9,002+1.4%
2022$8,874+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1972