Skip to content

911 Plymouth Lake Dr

Newton, NJ 07860

Built 1965

Last Sale Price
$52,000
Last Sale Date
Aug 20, 1979

Property Information

Block1102
Lot14
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description1.5SF-F-BG
Dwellings1
ZoningR5A
Sq Footage1,075
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
50%
Improvement Value:$87,800
50%
Total Assessment$175,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,128+3.4%
2024$5,924+5.7%
2023$5,602+3.9%
2022$5,391+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 1036, Page 948

Property Built

Built

Year Built: 1965