Skip to content

953 Plymouth Lake Dr

Newton, NJ 07860

Built 1960

Last Sale Price
$49,100
Last Sale Date
Sep 22, 1980

Property Information

Block1102
Lot47
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description1SF-R
Dwellings1
ZoningR5A
Sq Footage1,056
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,500
46%
Improvement Value:$112,100
54%
Total Assessment$207,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,532+3.3%
2024$7,291+5.5%
2023$6,911+3.7%
2022$6,662+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$49,100
DeedBook 1057, Page 347

Property Built

Built

Year Built: 1960