Skip to content

902 Mt Benevolence Rd

Newton, NJ 07860

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jul 28, 2025

Property Information

Block1702
Lot4
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description1SF-O-UG
Dwellings1
ZoningC
Sq Footage896
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,000
41%
Improvement Value:$70,700
59%
Total Assessment$119,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,343+3.3%
2024$4,204+5.5%
2023$3,985+3.7%
2022$3,841+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft896DeedBook 10435, Page 1205Recorded2/6/2026

Property Sale

Sale
$309,300
Sq Ft896DeedBook 10333, Page 1548Recorded9/10/2024

Property Sale

Sale
$221,000
DeedBook 2954, Page 93

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 1886, Page 266

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook 1554, Page 247

Property Built

Built

Year Built: 1920