Skip to content

1069 Rt 521

Newton, NJ 07860

Built 1864

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Sep 13, 2022

Property Information

Block1702
Lot7
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class47
Description2SF-L-MULTI
Dwellings2
ZoningC
Sq Footage3,774
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,500
19%
Improvement Value:$217,600
81%
Total Assessment$269,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,763+3.3%
2024$9,451+8.5%
2023$8,708+3.9%
2022$8,385+4.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft3,774DeedBook 3649, Page 747Recorded9/16/2022

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 1079, Page 358

Property Built

Built

Year Built: 1864