Skip to content

991 Old Foundry Rd

Newton, NJ 07860

Built 1957
Farm (Regular)

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jan 7, 2021

Property Information

Block2401
Lot49
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description2SF-L
Dwellings1
ZoningR5A
Sq Footage1,382
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,500
33%
Improvement Value:$139,700
67%
Total Assessment$207,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,517+3.3%
2024$7,277+5.5%
2023$6,898+3.7%
2022$6,649+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,382DeedBook 3582, Page 326Recorded3/17/2021

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 936, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1957