Skip to content

904 Poplar Terr

Newton, NJ 07860

Built 1960

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 24, 2020

Property Information

Block301
Lot4
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description1SF-R
Dwellings1
ZoningR5A
Sq Footage760
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,400
41%
Improvement Value:$58,700
59%
Total Assessment$100,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,632+3.3%
2024$3,516+5.5%
2023$3,332+3.7%
2022$3,212+4.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$30,000

From:

To:

Sq Ft760DeedBook 3459, Page 464Recorded1/2/2018

Property Built

Built

Year Built: 1960