Skip to content

905 Tulip Tr

Newton, NJ 07860

Built 1965

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 19, 2015

Property Information

Block305
Lot14
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description1SF-R
Dwellings1
ZoningR5A
Sq Footage770
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,300
38%
Improvement Value:$71,000
62%
Total Assessment$114,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,147+3.3%
2024$4,014+5.5%
2023$3,805+3.7%
2022$3,668+4.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965