Skip to content

902 Crandon Lake Dr W

Newton, NJ 07860

Built 1975

Owner
---
Last Sale Price
$685,000
Last Sale Date
May 15, 2025

Property Information

Block306
Lot5
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2SF-0
Dwellings1
ZoningR5A
Sq Footage1,656
Acreage1.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$137,500
46%
Improvement Value:$161,300
54%
Total Assessment$298,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,840+3.3%
2024$10,494+5.5%
2023$9,947+3.7%
2022$9,588+4.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$685,000
Sq Ft1,656DeedBook 10381, Page 1846Recorded5/21/2025

Property Sale

Sale
$327,000

From:

To:

Sq Ft1,656DeedBook 3345, Page 991Recorded10/9/2014

Property Sale

SaleMulti
$94,500
DeedBook 1313, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1975