Skip to content

901 Aspen Ct

Newton, NJ 07860

Built 1964

Last Sale Price
$209,000
Last Sale Date
Nov 30, 2006

Property Information

Block310
Lot17
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description1SF-R
Dwellings1
ZoningR5A
Sq Footage1,074
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,000
34%
Improvement Value:$84,900
66%
Total Assessment$127,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,640+3.3%
2024$4,492+5.5%
2023$4,258+3.7%
2022$4,104+4.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$209,000
DeedBook 3101, Page 186

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook 2460, Page 1

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 1655, Page 30

Property Sale

Sale
$39,000
DeedBook 1165, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 1964