Skip to content

903 Aspen Ct

Newton, NJ 07860

Built 1960

Last Sale Price
$56,750
Last Sale Date
Apr 26, 2021

Property Information

Block310
Lot16
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description1SF-R
Dwellings1
ZoningR5A
Sq Footage770
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,700
41%
Improvement Value:$65,000
59%
Total Assessment$109,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,980+3.3%
2024$3,853+5.5%
2023$3,652+3.7%
2022$3,520+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$56,750
Sq Ft770DeedBook 3603, Page 674Recorded8/30/2021

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 3177, Page 316

Property Built

Built

Year Built: 1960