Skip to content

927 Main St

Newton, NJ 07860

Built 1800
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 19, 1998

Property Information

Block3205
Lot12
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class16
DescriptionHOUSE
Dwellings1
ZoningC
Sq Footage2,090
Acreage0.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,900
40%
Improvement Value:$95,900
60%
Total Assessment$159,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,798+3.3%
2024$5,612+5.5%
2023$5,320+3.7%
2022$5,128+4.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1800