Skip to content

923 Main St

Newton, NJ 07860

Commercial

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Apr 21, 1982

Property Information

Block3205
Lot10
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class47
Description2SF-L-UG
Dwellings2
ZoningC
Sq Footage3,600
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,000
22%
Improvement Value:$241,300
78%
Total Assessment$309,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,221+3.3%
2024$10,863+5.5%
2023$10,297+3.7%
2022$9,925+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 1083, Page 80