Skip to content

912 Main St

Newton, NJ 07860

Commercial

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Oct 14, 2022

Property Information

Block3206
Lot6
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class---
Description2SF-STORE
Dwellings---
ZoningC
Sq Footage1,359
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,100
17%
Improvement Value:$109,800
83%
Total Assessment$132,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,822+3.3%
2024$4,667+5.5%
2023$4,424+3.7%
2022$4,265+4.2%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$220,000
Sq Ft1,359DeedBook 3655, Page 858Recorded11/10/2022

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$130,000

From:

To:

Sq Ft1,359DeedBook 3398, Page 588Recorded8/3/2016

Also conveyed in this deed

1 parcel