Skip to content

902 Cedar Ridge Rd

Newton, NJ 07860

Built 1960

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Nov 5, 1988

Property Information

Block3302
Lot7
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description1SF-R-BG-POOL
Dwellings1
ZoningR2A
Sq Footage2,358
Acreage2.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,300
31%
Improvement Value:$190,000
69%
Total Assessment$277,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,810+3.4%
2024$9,489+5.7%
2023$8,981+3.8%
2022$8,649+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 1670, Page 14

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 1174, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1960