Skip to content

930 Wall St

Newton, NJ 07860

Built 1986

Last Sale Price
$24,500
Last Sale Date
Jan 3, 1974

Property Information

Block3304
Lot2.02
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description1SF-R-AG
Dwellings1
ZoningR3A
Sq Footage1,558
Acreage7.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,500
41%
Improvement Value:$158,400
59%
Total Assessment$269,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,542+3.4%
2024$9,229+5.7%
2023$8,735+3.9%
2022$8,411+4.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$24,500
DeedBook 939, Page 87