Skip to content

898 Cedar Ridge Rd

Newton, NJ 07860

Built 1930

Last Sale Price
$33,000
Last Sale Date
Dec 13, 2024

Property Information

Block3302
Lot9
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description1SS-O-BG-UG
Dwellings1
ZoningR32
Sq Footage1,563
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,400
37%
Improvement Value:$125,000
63%
Total Assessment$198,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,948+3.4%
2024$6,718+5.7%
2023$6,355+3.9%
2022$6,117+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$33,000
Sq Ft1,563DeedBook 10353, Page 1941Recorded12/18/2024

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,563DeedBook 10297, Page 1683Recorded2/22/2024

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 1837, Page 184

Property Sale

Sale
$99,500
DeedBook 1307, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1930