Skip to content

953 Stillwater Rd

Newton, NJ 07860

Built 1870

Last Sale Date
Oct 28, 2065

Property Information

Block3401
Lot6
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description2SF-L
Dwellings1
ZoningR5A
Sq Footage1,992
Acreage2.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,800
33%
Improvement Value:$132,400
67%
Total Assessment$197,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,154+3.3%
2024$6,926+5.5%
2023$6,565+3.7%
2022$6,328+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 2839, Page 110

Property Built

Built

Year Built: 1870