Skip to content

914 Emmons Ln

Newton, NJ 07860

Built 1950

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Jan 14, 2014

Property Information

Block3602
Lot1
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-UG-O
Dwellings1
ZoningR5A
Sq Footage1,708
Acreage0.96

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,000
45%
Improvement Value:$217,400
55%
Total Assessment$395,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,345+3.3%
2024$13,886+5.5%
2023$13,163+3.7%
2022$12,688+8.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft1,708DeedBook 3329, Page 37Recorded1/28/2014

Property Sale

SaleMulti
$375,000
DeedBook 2779, Page 154

Property Sale

SaleMulti
$197,000
DeedBook 2036, Page 98

Property Built

Built

Year Built: 1950