Skip to content

938 Emmons Ln

Newton, NJ 07860

Built 1902

Last Sale Date
Jan 11, 2069

Property Information

Block3602
Lot12
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description1SF-O
Dwellings1
ZoningR5A
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$143,400
61%
Improvement Value:$89,800
39%
Total Assessment$233,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,461+3.3%
2024$8,190+5.5%
2023$7,763+3.7%
2022$7,483+4.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$670,000
Sq Ft1,561DeedBook 3652, Page 319Recorded10/7/2022

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft1,561DeedBook 3393, Page 222Recorded6/10/2016

Property Sale

Sale
$368,000
DeedBook 2952, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1902