Skip to content

1020 Rt 619

Newton, NJ 07860

Built 1952

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Oct 31, 2019

Property Information

Block3702
Lot2
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1SF-R-UG
Dwellings1
ZoningR2A
Sq Footage1,654
Acreage0.76

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,200
32%
Improvement Value:$121,600
68%
Total Assessment$177,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,451+3.3%
2024$6,244+5.5%
2023$5,919+3.7%
2022$5,706+5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft1,654DeedBook 3539, Page 317Recorded11/21/2019

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 1379, Page 112

Property Built

Built

Year Built: 1952