Skip to content

1012 Rt 619

Newton, NJ 07860

Built 1958

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Apr 18, 2022

Property Information

Block3702
Lot7
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityStillwater Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1SF-R-UG
Dwellings1
ZoningR2A
Sq Footage1,256
Acreage0.68

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,900
31%
Improvement Value:$124,500
69%
Total Assessment$179,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,509+3.3%
2024$6,301+20.5%
2023$5,227+3.7%
2022$5,038+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft1,256DeedBook 3640, Page 443Recorded6/21/2022

Property Sale

Sale
$129,900
DeedBook 1500, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 1958